POLSKIE TOWARZYSTWO MIŁOŚNIKÓW ASTRONOMII
Sekcja popularyzacji astronomii
Poniżej znajdują się opisy wyjazdowych pokazów nieba i innych działań, przeprowadzonych gościnnie w różnych szkołach.
Na razie jest bardzo mało relacji, gdyż strona powstała w połowie 2014r.
prezentacje i inne materiały
zrób to sam
pokazy w szkołach
imprezy otwarte
wykłady
różności
osekcji
Warszawa i miejscowości do ok. 100 km odległości
Kontakt: kpiasecki małpka finka kropka pl
Oddział Warszawski PTMA prowadzi wyjazdowe pokazy nieba przez teleskop dla szkół, domów kultury itp. Z uwagi na niepewność pogody przed pokazem organizujemy prelekcję w budynku, zawsze z ciekawymi pytaniami od uczniów, a często także z ich aktywnym udziałem np z samodzielną budową spektroskopów (szkoła podstawowa) lub z mierzeniem obwodu Ziemi (gimnazjum). Można umówić się na przyjazd w określonym z góry terminie, albo w terminie uzgodnionym w przeddzień przyjazdu na podstawie prognozy pogody. Ze strony szkoły potrzebne jest zorganizowanie późniejszego powrotu uczniów do domu (zwykle potrzebna zgoda rodziców) oraz oczywiście obecność nauczyciela. Przydatne byłoby zgaszenie świateł na boisku szkolnym na czas pokazu.
Liczba uczestników: minimum 30, maksimum spore (były już nawet spotkania do 200 osób, choć optymalne jest 30 - 60)
Inne miejscowości
Oddziały PTMA organizują czasem pokazy nieba przez teleskop i inne imprezy popularyzacyjne w swoich siedzibach lub wyjazdowo. Pokazy prowadzone są w miarę możliwości, gdyż choć PTMA składa się z entuzjastów-amatorów astronomii, często z dużą wiedzą, to jednak niemal wszyscy pracują zawodowo i nie zawsze dysponują wolnym czasem.

Prosimy o kontakt pod adresami mailowymi podanymi na liście oddziałów PTMA.

W razie problemów proszę kontaktować się z Krzysztofem Piaseckim z oddziału warszawskiego, krzysiek małpka finka kropka pl.