POLSKIE TOWARZYSTWO MIŁOŚNIKÓW ASTRONOMII
Sekcja popularyzacji astronomii
Materiały z konferencji "Astronomia i badania kosmiczne w edukacji",
zorganizowanej przez Centrum Badań Kosmicznych PAN oraz Polskie Towarzystwo Miłośników Astronomii dnia 8.11.2014.
Powrót do strony sekcji popularyzacji
Powrót do strony konferencji
Anna M. Rzepa "Pan Stanisław"
Streszczenie wystąpienia na konferencji
Pan Stanisław - czyli szkoła w kosmosie, to projekt interdyscyplinarny. Jego najważniejszym celem jest budowa satelity posiadającego deorbitujący ogon, za pomocą którego będzie go można sprowadzić w atmosferę. Może to mieć realny wpływ na usuwanie śmieci z orbity. Projekt jest podzielony na dwa etapy: fazę przygotowawczą i prace związane ze skonstruowaniem oraz wystrzeleniem cubesata na orbitę. W pierwszym etapie projektu uczniowie zostali podzieleni na dwie grupy astrobiologiczną oraz fizyczną.

Grupa astrobiologiczna miała na celu przygotowanie i hodowlę mikroorganizmów - niesporczaków do misji stratosferycznej natomiast grupa fizyczna zajmowała się przygotowaniem makiety satelity (wraz z optyką). Makieta brała udział w nocnej misji stratosferycznej oraz była namierzana przez laser w Borowcu. Uczniowie przygotowali również rysunki konstrukcyjne w programie Autodesc Inventor, aby na ich podstawie wydrukować model 3D satelity. W ramach projektu odbywały się telekonferencje, warsztaty i zajęcia z naukowcami. Młodzież uczestniczyła również w wyjeździe do CBK w Borowcu. Uczniowie brali również udział w projektowaniu odzieży na potrzeby projektu oraz uczyli się autoprezentacji.

Branding (filmy, plakaty, agendy, bilety wstępu, strona, profil FB ) projektu jest całkowicie wykonywany przez uczniów.

W inicjatywie pomagały instytucje naukowe oraz firmy zajmujące się nowoczesną technologią. W trakcie konferencji projekt obchodził urodziny - prezentem dla Wszystkich naukowców były szczepionki polio dla dzieciaków w Afryce. Dlaczego taki prezent w projekcie kosmicznym? Ponieważ mamy świadomość, że Polskie dzieci mogą dotykać kosmosu, ale są na świecie takie, dla których kosmosem jest przeżycie drugiego dnia.
Prezentacja w formacie PPTX [404 MB]. Prezentacja zawiera także film zrealizowany przez uczniów gimnazjum.
Przed uruchomieniem prezentacji należy pobrac bezpłatne czcionki "Amatic": Font 1 oraz Font 2
Autorka wyraża zgodę na niekomercyjne wykorzystanie treści pod warunkiem podania źródła w postaci "(c)Anna M. Rzepa"+adres WWW
Strona projektu Strona szkoły