POLSKIE TOWARZYSTWO MIŁOŚNIKÓW ASTRONOMII
Sekcja popularyzacji astronomii
Materiały z konferencji "Astronomia i badania kosmiczne w edukacji",
zorganizowanej przez Centrum Badań Kosmicznych PAN oraz Polskie Towarzystwo Miłośników Astronomii dnia 8.11.2014.
Powrót do strony sekcji popularyzacji
Powrót do strony konferencji
Aleksandra i Piotr Stanisławscy "Po nitce do kłębka czyli jak popularyzować naukę w serwisach społecznościowych"
Film (nagranie prelekcji) [97 MB]
Prezentacja w formacie .pptx[2 MB]
Strona "Crazy Nauka"
Wszelkie prawa zastrzeżone. Wykorzystanie materiałów tylko za pisemną zgodą autorów
Streszczenie wystąpienia na konferencji
Autorzy serwisu "Crazy Nauka", bardzo popularnego w Internecie, mówią o swoich doświadczeniach dotyczących wejścia w świat Internetu i pozyskania dużej popularności.

Zamieszczanie informacji związanych z nauką w mediach tradycyjnych (prasa i inne) napotyka trudności nie tylko ze względu na krótki żywot numerów zasopism, lecz także na małe zainteresowanie redakcji.

Z mediów internetowych łatwy do zastosowania i skuteczny jest Facebook, choć nie jest to miejsce na rzeczy dłuższe ani zbyt poważne. Warto zawsze dodać coś lżejszego, by wzbudzić zainteresowanie. Zdarzają się oczywiście komentarze m.in. zaprzeczające ważności badań kosmicznych [podczas prelekcji przedstaiwono kilka zabawnych rysunków]. W komentarzach są też jednak coraz głębsze i ciekawe przemyślenia - wszystko razem nie tylko zwiększa popularność, lecz także stanowi ciekawą dyskusję z szeregiem argumentów "za".

Autor sformułował kilka prostych zasad:
  • Nie ignorować Facebooka jako medium i nie ignorować jego użytkowników (np odpowiadać na komentarze)
  • Nie obrażać się, lepiej spokojnie argumentować. Do tej kategorii autor zaliczył też zamieszczanie sprostowań, jeśli zrobi się jakiś błąd.
  • Być sprytnym - np dostosować się do specyfiki Facebooka i zamieszczać na zmianę rzeczy interesujące bardzo wiele osób (np "Urodziny Marii Cirie-Skłodowskiej") i rzeczy ważne, choć o mniejszym zasięgu.
Na zakończenie padło zaproszenie do zgłaszania serwisowi "Crazy Nauka" własnych badań i innej działalności wartej rozpowszechnienia.
Zapisał Krzysztof Piasecki