POLSKIE TOWARZYSTWO MIŁOŚNIKÓW ASTRONOMII
Sekcja popularyzacji astronomii
Materiały z konferencji "Astronomia i badania kosmiczne w edukacji",
zorganizowanej przez Centrum Badań Kosmicznych PAN oraz Polskie Towarzystwo Miłośników Astronomii dnia 8.11.2014.
Powrót do strony sekcji popularyzacji
Powrót do strony konferencji
Janusz Wiland "FASTRON - przyrząd do astrofotografii"
Streszczenie wystąpienia na konferencji
"FASTRON" jest prostym przyrządem do astrofotografii, łatwym do wykonania dla każdego majsterkowicza. Służy on do prowadzenia aparatu fotograficznego zgodnie z ruchem sfery niebieskiej i pozwala na naświetlanie zdjęć nawet przez kilka minut. Przy wykonywaniu zdjęć nocnego nieba jest to niezbędne, gdyż już kilkusekundowa ekspozycja bez prowadzenia daje obrazy gwiazd w postaci kresek.

Wykonanie przyrządu jest bardzo proste; można go wykonać w domu niewielkim kosztem. Istnieje kilka wersji przyrządu, różniących się kosztem materiałów, przy czym przy prostszych wykonaniach także uzyskuje się piękne zdjęcia, lecz korzystanie z przyrządu wymaga większej wprawy. Poszczególne wersje "FASTRONA" różnią się napędem (ręczny lub za pomocą silniczka krokowego) oraz obecnością lub brakiem lunetki biegunowej.

"Fastron" można złożyć do postaci płaskiej i przy największym rozmiarze wynoszącym 28 cm rzecz jest łatwa w przewożeniu.

Obecnie (listopad 2014) istnieje około 50 takich przyrządów zbudowanych i użytkowanych przez astronomów-amatorów. Jeden z nich jest lustrzanym odbiciem pozostałych, gdyż jest użytkowany na półkuli południowej.

Podczas prelekcji zaprezentowano piękne zdjęcia nieba wykonane za pomocą tego urządzenia przez astronomów-amatorów oraz omówiono konstrukcję "FASTRONA" w kilku wersjach.
Zapisał Krzysztof Piasecki
Film (nagranie prelekcji) [15 minut]
Prezentacja w formacie PPSX 13,5 MB]
Autor wyraża zgodę na niekomercyjne wykorzystanie treści pod warunkiem podania źródła "(c)Janusz Wiland"+link do strony WWW
Strona z opisem przyrządu (napęd ręczny)
Strona z opisem przyrządu (napęd silniczkiem krokowym)